Biznes Online

Biznes Online

Profesjonalne wsparcie IT dla nowoczesnego rozwoju Twojej firmy. Korzystaj efektywnie z nowoczesnych narzędzi chmurowych poznając ich możliwości oraz sposoby wdrożenia

Windows Tips #1 Tryby skupienia i pracy nocnej

Windows Tips #1 – rozmieszczanie okien na ekranie monitora

Często zdarza się, że mamy otwarte jednocześnie wiele okien w których wykonujemy różne zadania i nad którymi musimy zapanować i rozmieszczać je na ekranie. Często jest to przeglądarka internetowa, jakiś arkusz tekstu, arkusze kalkulacyjne, aplikacje z których korzystamy w pracy. Praca wielozadaniowa w wielu aplikacjach jednocześnie jest dla nas prawie codziennością. Codziennością w naszej pracy przy komputerze jest ciągłe rozmieszczanie okien na ekranie tak, aby wygodnie i wydajnie wykonywać poszczególne prace. Zmieniamy ich rozmiary i pozycje, przeciągamy itd.

Ułożenie dwóch okien obok siebie

Zdarza się także, że mając otwarte wiele okien potrzebujemy np. porównać treści w dwóch różnych dokumentach, przepisać coś z internetu do dokumentu lub przygotować opis do raportu w arkuszu kalkulacyjnym. Najwygodniej byłoby widzieć dwa takie okna jednocześnie, więc zaczynamy je przesuwać, zwężać, dopasowywać tak, żeby jedno okno nie zachodziło na drugie i nie przysłaniało nam treści. Często też korzystamy z kombinacji klawiszy ALT + TAB, żeby szybko przełączać się między oknami. Jest to dość niewygodne i czasochłonne, jeśli zdarza się to dość często.

W systemie Microsoft Windows 10 istnieje jednak prosty i szybki sposób, aby ułatwić sobie to zadanie. Jednym ruchem myszy możemy szybko podzielić ekran między dwa okna aplikacji, które chcemy widzieć jednocześnie. Nawet jeśli mamy w tym samy czasie otwarte wiele aplikacji.

Przy otwartych wielu aplikacji, należy okno z pierwszą aplikacją przeciągnąć do lewej krawędzi ekranu. Upuszczając okno zajmie ono lewą połowę ekranu. Z prawej strony wyświetlą się miniatury pozostałych otwartych aplikacji. Po wybraniu drugiego interesującego nas okna zajmie ono prawą połowę ekranu. Mamy w tej sposób dwa okna obok siebie zajmujące po połowie ekranu.

Jeśli chcemy poszerzyć lub zwęzić okno jednej z aplikacji, wystarczy złapać za środkową krawędź dowolnej z dwóch aplikacji i przesunąć w lewo lub w prawo. Po przesunięciu i puszczeniu krawędzi drugi okno dostosuje odpowiednio swoją szerokość.

Zaletą takiego rozmieszczania aplikacji jest również to, że w momencie, gdy potrzebujemy powrócić do pierwotnej wielkości okna aplikacji wystarczy dwukrotnie kliknąć na jej pasek tytułowy. Okienko wyskaluje się do takiej wielkości i pozycji, jaką miało przed operacją podziału ekranu na dwie aplikacje.

Rozciągnięcie okna na cały ekran

Często zdarza się także, że chcemy zwiększyć rozmiar okna danej aplikacji do wielkości całego ekranu. W tym celu możemy wykorzystać dwa sposoby:

  1. Klikamy dwukrotnie na pasek tytułowy aplikacji. Po kliknięciu okno aplikacji dopasuje się do wielkości ekranu. Chcąc powrócić do poprzedniej wielkości i położenia okna aplikacji wystarczy ponownie dwukrotnie kliknąć w pasek tytułowy powiększonego okna lub lekko przeciągnąć okno do dołu.
  2. Drugi sposób polega na złapaniu myszą okienka za pasek tytułu, tak jak do przemieszczania go po ekranie i przeciągnięciu do górnej krawędzi ekranu. Okno rozszerzy się na cały ekran. Powrócić do poprzedniego rozmiaru możemy tak jak w poprzednim punkcie, poprzez dwukrotne kliknięcie lub lekko przeciągnąć okno w w dół.

Rozciągnięcie okna na cały ekran w pionie

Kolejnym sposobem zmiany okna ekranu jest rozciągnięcie w pionie na całą szerokość. Aby wyskalować w ten sposób dane okienko aplikacji należy złapać za jego górną krawędź, analogicznie jak do rozszerzenia go w pionie. Następnie rozciągnąć okno do górnej krawędzi ekranu. Okno rozciągnie się wówczas na całą wysokość ekranu, od jego górnej do dolnej krawędzi.

Przeciąganie do narożnika ekranu

W systemie Microsoft Windows 10 istnieje jeszcze jedna metoda na automatyczne rozmieszczanie okien. Można dane okno przeciągnąć do dowolnego narożnika ekranu. Po upuszczeniu okno zmieni swój rozmiar zajmując 1/4 ekranu w narożniku, do którego zostało przeciągnięte. Można w ten sposób rozmieścić automatycznie do 4 okien na ekranie monitora. Rozmieszczając okna w powyższy sposób zmiana rozmiaru okna nie ma wpływu na skalowanie okien z nim sąsiadujących, tak jak to miało miejsce w przypadku rozmieszczenia dwóch okien obok siebie.


Artykuł jest jednym z cyklu: Windows Tips – przydatne funkcje ułatwiające codzienną pracę