Biznes Online

Biznes Online

Profesjonalne wsparcie IT dla nowoczesnego rozwoju Twojej firmy. Korzystaj efektywnie z nowoczesnych narzędzi chmurowych poznając ich możliwości oraz sposoby wdrożenia

Windows Tips #6 Tryby skupienia i pracy nocnej

Windows Tips #6 – Tryby skupienia i pracy nocnej

Tryby skupienia i pracy nocnej. Dwie proste funkcje: poprawiająca skupienie uwagi oraz do pracy w godzinach wieczornych.

Tryb skupienia

Często zdarza się, że podczas pracy potrzebujemy skupić się na bieżącym zadaniu i nie rozpraszać otoczeniem. Fizycznie możemy to sobie zagwarantować znajdując spokojne miejsce do pracy, wyłączając telefon i informując współpracowników lub członków rodziny o potrzebie skupienia się na zadaniu.

W Windows również możemy zagwarantować sobie chwilę spokoju i zablokowanie różnych rozpraszaczy, jak np. powiadomienia o nowej poczcie lub dymki komunikatów z używanego komunikatora. Wszystkie rozpraszające naszą uwagę powiadomienia można wyłączyć jednym kliknięciem. Należy przejść do zasobnika systemu, którego ikona znajduje się w prawym dolnym narożniku ekranu, z prawej strony zegara. Po wybraniu ikony zasobnika, z rozwijanego paska należy wybrać kafelek: Tylko alarmy.

Tryb skupienia
Tryb skupienia

Tryb pracy nocnej

Tryb pracy nocnej polecam wykorzystywać jeśli pracujesz wieczorem lub w nocy. Pozwala on ograniczyć ilość niebieskiego światła wyświetlanego na ekranie Twojego monitora lub laptopa. Światło to powoduje pobudzenie organizmu, tak jak światło dzienne. Patrzenie na ekran bez włączonej funkcji pracy nocnej może powodować problemy z zaśnięciem i pogorszenie jakości snu. Z własnego doświadczenia dodam również, że włączenie tej funkcji wieczorem, szczególnie jeśli pracujemy w pomieszczeniu o przygaszonym oświetleniu, powoduje również mniejsze zmęczenie wzrtoku.

Funkcje pracy nocnej, analogicznie jak tryb skupienia włączamy w zasobniku systemowym poprzez aktywowanie kafelka: Tryb nocny.

Tryb pracy nocnej
Tryb pracy nocnej

Uwaga

Kafelki w zasobniku systemowym mogą być częściowo ukryte lub widoczne wszystkie, tak jak na powyższych zrzutach ekranu. Do ukrywania i pokazywania wszystkich kafelków służą przyciski Zwiń/Rozwiń widoczne po lewej stronie nad kafelkami.


Artykuł jest jednym z cyklu: Windows Tips – przydatne funkcje ułatwiające codzienną pracę